Invitatie la al 9-lea Congres International de Psihoterapii Cognitive si Comportamentale / IACP

Dragi colegi:

In anul 2017, centrul mondial al psihologiei clinice/consilierii/psihoterapiilor validate stiintific se muta la Cluj-Napoca, Transilvania, Romania!

Programul Preliminar al celui de al 9-lea Congres International de Psihoterapii Cognitive si Comportamentale – Congresul International Association for Cognitive Psychotherapy/IACP – este afisat aici: http://www.iccp2017.org/files/ICCP2017_Preliminary_Program.pdf

Congresul – organizat de IACP in colaborare cu Asociatia de Psihoterapii Cognitive si Comportamentale din Romania si Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca – reuneste liderii mondiali actuali din domeniul psihologiei clinice/consilierii/psihoterapiilor validate stiintific, cu accent pe psihoterapiile cognitive si comportamentale (CBT). Dupa primul Congres de CBT din lume (1976 – Albert Ellis Institute, New York, SUA), urmat de o serie de conferinţe ca precursori ai congreselor mondiale (ex. Pennsylvania, SUA, 1983) – CBT fiind o dezvoltare/inovatie psihologica majora din domeniul sanatatii mintale relativ recenta -, editiile anterioare au fost organizate de catre IACP in Umea (Suedia, 1986), Oxford (Marea Britanie, 1989), Toronto (Canada, 1992), Catania (Italia, 2000), Gotenborg (Suedia, 2005), Roma (Italia, 2008), Istanbul (Turcia, 2011) si Hong Kong (China, 2014). Intre 1992 si 2005, Congresul IACP – cu excepţia celui din Catania (Italia, 2000) – a fost organizat impreuna cu alte organizatii de profil sub forma World Congress of Behavioral and Cognitive Therapies/WCBCT (Copenhaga, Denmarca 1995; Acapulco, Mexic, 1998; Vancouver, Canada, 2001; Kobe, Japan, 2004), iar din 2005 s-a organizat din nou independent.

Nu ratati oportunitatea de a-i intalni si de a invata de la cei care au inventat si dezvoltat practicile psihologice validate stiintific, practicieni de marca si/sau cercetatori/profesori de la universitati de prestigiu (Harvard University, Oxford University, Pennsylvania University, etc.). Invitatia nu este adresata doar colegilor interesati in CBT, ci tuturor colegilor – practicieni si/sau cercetatori/profesori – interesati de domeniul sanatatii mintale, psihoterapiile moderne de tip CBT, ca prototipul international actual de practica psihologica validata stiintific, fiind deschise spre integrare si colaborare cu alte modalitati psihologice sau medicale; ne-am bucura sa avem colegi din cat mai multe orientari clinice, pentru a discuta modalitati de colaborare, in beneficiul clientilor/pacientilor nostri si al domeniului sanatatii mintale. Mai mult, unele sectiuni abordeaza aplicatii ale CBT in domenii non-clinice (ex. educatie/organizatii-bussiness/societate-cultura, etc.), astfel incat congresul este deschis si colegilor care nu fac practica sau cercetare clinica. Presiunea fiind mare mai ales pe Workshopuri, primul venit va fi primul servit, asa ca va incurajez sa va inscrieti din timp!

Programul este unul complex care imbina, dupa modelul bunelor practici internationale – paradigma “scientist-practitioner” – practica si componenta academica din domeniu (practica psihologica fara ghidajul cunostintelor generate academic devine in timp neeficienta, vetusta/depasita si/sau pseudostiinta, iar cunostintele academice fara aplicatii practice sunt sterile):

• 16 Prezentari fundamentale (keynotes speakers): Gerhard Andersson, Judith Beck, David M. Clark, Pim Cuijpers, Raymond DiGiuseppe, Daniel Freeman, Martin Hautzinger, Steven Hayes, Stefan Hofmann, Steven Hollon, Robert Leahy, Lata McGinn, John Riskind, Philip Spinhoven, Mehmet Sungur si Ed Watkins.
  • 23 de Workshopuri practice (12 pre-congress si 11 in-congress), acoperind principalele probleme clinice si tehnici psihologice moderne: Gerhard Andersson, Judith Beck, Raymond DiGiuseppe, Keith Dobson, Kristene Doyle, Thomas Dowd, Arthur Freeman, Daniel Freeman, Steven Hayes, Robert Leahy, Lata McGinn, Agnieszka Popiel, John Riskind, Tullio Scrimali, Mehmet Sungur si Ed Watkins.
  • 21 de Simpozioane stiintifice, analizand statul actual si noile dezvoltari in domeniu.
  • 2 Mese Rotunde, analizand probleme teoretice si practice cruciale ale domeniului sanatatii mintale: (1) Integrative and multimodal CBT: Implications for practice (Daniel David, Raymond DiGiuseppe, Steven Hayes, Stefan Hofmann si Robert Leahy) si (2) Integrative and multimodal CBT: Implications for research (Gerhard Andersson, Pim Cuijpers, Daniel David, Daniel Freeman, Steven Hollon si Steven Lynn).
  • Alte activitati academice, profesionale si de socializare.

Pentru psihologii cu drept de libera practica, Comisia de Psihologie Clinica si Psihoterapie a Colegiului Psihologilor din Romania a avizat (avizul nr. 1317c/459 din 7.02.2017) creditarea participarii la Congres cu 5 credite pentru audienti, 10 credite pentru participarea la un workshop si 10 credite pentru prezentarea unei lucrari (numarul de credite se poate cumula).

Va asteptam cu drag si sa ne vedem cu bine la Cluj-Napoca!

Cu colegialitate,
Prof. univ. dr. Daniel David