Aritmetica şi structura lumii – Prezentare invitată

Luni, 5 martie la ora 13, în Clădirea AVALON (str. Republicii nr. 37), lector. univ. dr. Valentin Sorin Costreie de la Universitatea din Bucureşti (Departamentul de Filosofie Teoretică şi Logică) va prezenta tema „Aritmetica: cogniţie şi existenţă” (Aritmetica şi structura lumii).

Prezentarea face parte din prezentările invitate în cadrul Cercului „Critical thinking on frontiere science” din cadrul Departamentului.

Valentin Sorin Costerie este unul din cei mai promiţători filosofi români din „noul val”, cu realizări importante în filosofia analitică. Este implicat în Centrul de Cercetări în Logica, Filosofia şi Istoria Ştiinţei din Universitatea din Bucureşti – CELFIS -, unde organizează „Serile cu Ştiinţă” (vezi AICI). Pentru mai multe informaţii despre invitat vezi AICI.

Sunt invitaţi să participe toţi cei interesaţi din UBB.