Clinical Cognitive Neurosciences Symposium; The role of in vivo brain functional methodologies – Cluj-Napoca, 15-16 Mai

În seria de conferinţe internaţionale organizate de Catedra de Psihologie Clinică şi Psihoterapie a Universităţii Babeş-Bolyai, anunţăm Simpozionul Clinical Cognitive Neurosciences – The role of in vivo brain functional methodologies (conţine prezentări de tip scientific workshop). Invitaţii sunt specialişti de marcă la nivel internaţional din domeniul neuroştiinţelor cognitive clinice, de la Università di Pisa (Italia) şi St. John’s University (SUA).

Simpozionul va avea loc la sediul Facultăţii de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei, Strada Sindicatelor nr. 7, Sala Todoran. Programul evenimentului este următorul:

Friday 15th of May

• 14.00 – 14.30 Short presentation of the event
  • 14.30 – 15.30 What can in vivo brain studies tell us about brain function? (Dr. Emiliano Ricciardi)
  • 16.00- 17.30 Brain functional studies: Basic principles for PET and fMRI methodologies (Dr. Claudio Gentili)
  • 17.30 – 18.30 Healthy aging and associated changes in gray and white matter volumes in both prefrontal and hippocampal brain regions (Dr. Robin Wellington)
  • 18:30 – 19:00 Coffee & Round table discussion

Saturday 16th of May

• 8.30 – 10.15 The aging brain and dementia: Brain functional studies in physiological and pathological conditions (Dr. Emiliano Ricciardi)
  • 10.30 – 11.45 Plenary lecture: From genes to behavior: what studying DNA can tell us about brain function and dysfunction  (Dr. Silvia Pellegrini)
  • 11:45 – 12:45 Novel perspective: the Default Mode Network and resting BOLD (Dr. Claudio Gentili)
  • 14.00 –  15.30 Brain functional studies in psychiatric disorders (Dr. Claudio Gentili)
  • 15.30 – 16.45 Plenary lecture: Towards an in vivo biochemistry of the mind and… soul? (Dr. Pietro Pietrini)
  • 17.00 – 18.30 Brain studies of pharmacological modulation of memory and attention (Dr. Pietro Pietrini and Dr. Emiliano Ricciardi)
  • 18:30 – 19.30 How the brain represent the surrounding world – do we really need vision? (Dr. Pietro Pietrini and Dr. Emiliano Ricciardi)
  • 19.30 – 20.00 Concluding remarks

La Simpozion participă obligatoriu studenţii anului I ai Programului de Master Psihologie clinică, consiliere psihologică şi psihoterapie (echivaleză cursul din curriculum-ul de Master), dar sunt bineveniti toţi studenţii din anii I si II ai Programelor de Master oferite de Catedra de Psihologie Clinică şi Psihoterapie, precum şi studenţii doctoranzi. De asemenea, pot participa şi studenţi nivel licenţă (zi si ID) interesaţi de domeniu; în cazul acestora, şefii de an sunt rugaţi să facă o listă cu doritorii şi să o transmită la adresa clinica@psychology.ro.

Alte persoane interesate să participe la simpozion pot lua legătura cu persoana de contact căreia i se va transmite prin mail sau prin fax fişa de înscriere completată (a se vedea fişa mai jos). Taxa de participare pentru aceste persoane  este de 250 RON; aceasta poate fi achitată în contul Asociaţiei (vezi mai jos), până în 12.05.2009. Dovada plăţii poate fi trimisă pe adresa clinica@psychology.ro sau prin fax la 0264 – 434141.

• Asociaţia de Psihoterapii Cognitive şi Comportamentale din România
    CUI: 13519094; Nr. cont RO 72 BTRL 0130 1205 9213 89XX; Banca Transilvania, Cluj Napoca

Locurile sunt limitate şi sunt acceptaţi primii înscrişi. Participanţilor la Workshop, care au achitat taxa de participare, li se va elibera o adeverinţă şi, dacă sunt atestaţi de Colegiu Psihologilor din România, li se vor acorda 7 credite educaţionale (CE) din partea Colegiului; p entru a primi certificatul creditat vă rugăm să aduceţi la curs o copie după Atestatul de Liberă Practică şi o copie după Diploma de Licenţă.  Masteranzii şi doctoranzii Catedrei de Psihologie Clinică şi Psihoterapie pot participa gratuit, fără a li se elibera adeverinţa cu CE, activităţile incluse în simpozion făcând parte din pregătirea lor profesională universitară.

FISA DE INSCRIERE LA CURSURILE DE FORMARE PROFESIONALA CONTINUA

ATENTIE: Pentru a obtine un certificat creditat la finalul cursului, persoanele inscrise trebuie sa detina un ATESTAT DE LIBERA PRACTICA de la Colegiul Psihologilor din Romania. Restul participantilor vor primi o adeverinta de participare.

1.

Numele

2.

Prenumele