Journal of Cognitive and Behavioral Psychotherapies – Factor de Impact: ISI Web of Science 2008

Institutul de Informaţie Ştiinţifică/Institute for Scientific Information (ISI – Web of Science) a calculat recent factorii de impact pe anul 2008 ai revistelor ştiinţifice internaţionale indexate de Institut („world-class scientific publications”).

Din cele câteva zeci de mii de reviste de specialitate din lume, aproximativ 150 acoperă un sfert din ceea ce se publică şi jumătate din ceea ce se citează. Un nucleu format din 2000 de reviste acoperă 85% din articolele publicate ş­i 95% din articolele citate (Garfield, 1996). Aceste reviste constituie “world-class scientific publication”, fiind revistele ştiinţifice de prestigiu la nivel internaţional, indexate ISI Web of Science.

Factorul de impact al revistei Catedrei/Institutului nostru: „Journal of Cognitive and Behavioral Psychotherapies„, este pe anul 2008: FI=0.577. Acest factor de impact indică următoarele:

(1) Între toate revistele de ştiinţe socio-umane din lume indexate de ISI Web of Science (N=1980) suntem pe locul 1365;

(2) Între revistele socio-umane din estul/sudul Europei (Croaţia, Cehia, Polonia, România, Rusia, Slovacia, Slovenia, Turcia) suntem a 3 revista din 22 de reviste indexate;

(3) Între revistele din domeniul psihologie/clinic (cu factorul de impact normalizat cel mai ridicat în domeniul psihologie) suntem pe locul 80 din 88 de reviste indexate la nivel international (ISI Web of Science);

(4) Suntem singura revista socio-umana indexata ISI Web of Science (căreia i se calculeaza factor de impact) din România;

(5) Suntem singura revistă din domeniul psihologie/clinic din estul/sudul Europei indexata ISI (căreia i se calculează factor de impact);

(6) În ţară, luând în calcul toate publicaţii indexate ISI Web of Science – ştiinţele socio-umane şi ştiinţele exacte şi ale naturii – suntem pe locul 3, înaintea unor reviste din domenii cu tradiţie ISI (ex. fizică, chimie) (vezi link).

Asadar, deşi revista este singura din România în domeniul psihologiei care a pătruns in „world-class scientific publications„, realizare importantă, ea nu este încă un actor care să aibă o influenţă majoră (deşi este vizibilă şi are impact) la acest nivel (domeniul socio-uman, dar mai ales în domeniul mai specific: psihologie/clinic), decât în estul/sudul Europei. Obiectivul editorial este ca peste 2 ani, la a doua calculare a factorului de impact, să ajungem la un factor de impact de minim 1 şi o poziţionare în prima jumătate a revistelor din domeniul socio-uman indexate ISI Web of Science.