Profesorul Daniel David din Universitatea Babeş-Bolyai – noul director pentru cercetare al prestigiosului institut american “Albert Ellis Institute”

Profesorul Daniel David din cadrul Departamentului de Psihologie Clinică şi Psihoterapie al Universităţii Babeş-Bolyai a devenit directorul pentru cercetare al prestigiosului institut american “Albert Ellis Institute” din New York (vezi: http://albertellis.org/daniel-david-phd/). “Albert Ellis Institute” este un centru de referinţă la nivel internaţional, fiind locul de origine pentru una din cele mai practicate forme de psihoterapie în prezent, şi anume psihoterapia raţional-emotivă şi cognitiv-comportamentală. Practic, psihoterapia cognitiv-comportamentală este astăzi adesea prima linie de tratament psihologic pentru majoritatea tulburărilor psihice, emoţionale şi de comportament, de aceasta beneficiind milioane de oameni în întreaga lume. Albert Ellis a fost fondatorul acestei forme de psihoterapie, unul dintre cei mai importanţi psihologi în istoria domeniului (ex. a fost considerat în 2007 de revista ”Psychology Today” ca „cel mai important psiholog în viaţă”, devansându-l ca influenţă, în anumite anchete profesionale, pe de asemenea cunoscutul Sigmund Freud). Din această poziţie, profesorul Daniel David va propune şi coordona strategia de cercetare a institutului, va superviza cercetarea derulată în cadrul acestuia şi va colabora cu cele peste 20 de centre/institute internaţionale de formare afiliate institutului american (din America de Sud, Asia, Australia, Europa şi SUA), pentru implementarea unor proiecte majore de cercetare programatică în domeniu. Nu în ultimul rând, această poziţie va stimula vizibilitatea şi impactul Şcolii clujene de psihologie clinică şi psihoterapie din Universitatea Babeş-Bolyai, o şcoală de referinţă în domeniu la nivel naţional, prin implicarea membrilor acesteia în proiecte internaţionale majore de cercetare.