Cercetător ştiinţific dr. David OPRIŞ

CURRICULUM VITAE

1.         INFORMAŢII PERSONALE

Nume, prenume: Opriș, David

Adresa la locul de muncă: Departamentul de Psihologie Clinică și Psihoterapie, str. Republicii nr.37, 400015, Cluj-Napoca

Poziţia academică ocupată în prezent: cercetător științific

Fax: 0264434141

E-mail: david.opris@ubbcluj.ro

2.         EDUCAŢIE

2008-2012: Studii doctorale în Psihodiagnostic şi intervenţii psihologice validate știinţific, la Universitatea Babes-Bolyai,  Facultatea de Psihologie şi Stiinte ale Educaţiei (Coordonator: Prof. univ. dr. Daniel David; Lucrare de doctorat: Multilevel analyses of the mechanism of virtual reality intervention in emotional disorders). Titlul obținut: Doctor in psihologie

2006-2008: Studii masterale în Psihologie Clinică, Consiliere Psihologica și Psihoterapie, Facultatea de Psihologie si Stiinte ale Educatiei, Universitatea Babes-Bolyai.

2002-2006: Studii de licență în psihologie la Universitatea Babes-Bolyai, Facultatea de Psihologie şi Stiinte ale Educaţiei.

3.         EXPERIENŢA PROFESIONALĂ

2008- prezent: Cercetător științific, Universitatea Babes-Bolyai, Departamentul de Psihologie Clinică și Psihoterapie

Februarie-aprilie 2011: Stagiu doctoral, LABPSITEC, Universitatea Jaume I, Castellon de la Plana, Spania

2006-2008: Asistent de cercetare, Universitatea Babes-Bolyai, Departamentul de Psihologie Clinică și Psihoterapie

4.         POZIŢII IN ORGANIZAŢII PROFESIONALE

Membru în:

Colegiul Psihologilor din Romania – 2009

Asociaţia de Psihoterapii Cognitive şi Comportamentale din România – 2009

Asociaţia Psihologilor din România – 2004

5.         CERCETARE/GRANT-URI

2012-2014 – Grundtvig Programme: Education for Care (EDUCARE) (Director UBB: Prof. Univ. Dr. Daniel David)

2008-2011 – Rational emotive and cogntive-behavior therapy versus Cognitive therapy versus Acceptance and committment therapy in the treatment of generalized anxiety disorder (Director: Prof. univ. dr Daniel David)

2008-2012 – Program Parteneriate „Rolul psihoterapiei cognitiv-comportamentale în tratamentul chirurgical parodontal: un studiu clinic controlat (PSIDENT)”  (Director: Prof. univ. dr. Daniel David)

2010-2013 – Program POSDRU “Competențe în comunicare, performanță în educație” (Director: Prof. univ dr. Adrian Titieni)

2010-2013 – Program POSDRU “Dezvoltarea emoțională și socială a preșcolarilor proveniți din medii dezavantajate pentru prevenirea renunțării timpurii la școală” (Director: Prof.univ.dr. Daniel David)

2007-2009 – Program Capacitati “O Platforma de Psihoterapie prin Realitate Virtuala (PsyTech)” (Director: Prof. univ. dr. Daniel David)

2008-2010 – Program Capacitati “Platforma Multifunctionala de Psihoterapie prin Realitate Virtuala (PsyHighTech)” (Director: Prof. univ. dr. Daniel David)

6.         BURSE

2008-2011 – Bursa doctorala POSDRU UBB

7.         PUBLICAŢII

a) Articole ISI

-Opriş, D., Pintea, S., García-Palacios, A., Botella, C., Szamosközi, Ş. & David, D. (2012). Virtual reality exposure therapy in anxiety disorders: a quantitative meta-analysis, Depression and Anxiety, 29(2), 85-93.

-Anton, R., Opriş, D., Dobrean, A., David, D.  & Rizzo., A. (2009). Virtual reality in rehabilitation of attention deficit/hyperactivity disorder. The instrument construction principles. Journal of Cognitive and Behavioral Psychotherapies, 9(2), 235-246.

-Opriş, D. & Macavei, B. (2007). The profile of emotional distress: norms for the Romanian population. Journal of Cognitive and Behavioral Psychotherapies, 7(2), 139-158.

b) Articole BDI

-Opriş, D., Enea., V., Pop, A. & Dafinoiu, I. (2011). The relationship between presence and hypnotic suggestions. A brief report. Erdelyi Pszichologiai Szemle, 12(1), 13-22.

-Opriş, D. (2005). Utilizarea măsurătorilor fiziologice în cercetarea psihologică. Cogniţie, Creier, Comportament, 9 , 137-149.

-Opriş, D. & Macavei, B.(2005). The distinction between functional and dysfunctional negative emotions; an empirical analysis. Journal of Cognitive and Behavioral Psychotherapies, 5, 181-195.

c) Carti in edituri internationale

-Szentagotai, A., Opriş, D. & David., D (2011). Virtual reality in evidence-based psychotherapy. In Virtual Reality, Ed. Jae-Jin Kim, InTech, Rijeka, Croatia.

d) Carti in alte edituri romanesti

-David, D., Macavei, B., Moldovan, R., Opris, D., Szentagotai Tatar, A., & Trip, S. (2007) Sistem de evaluare clinica. Editura RTS, Cluj-Napoca.

e) prezentari la conferinte

-Opriş, D. (2012). Mechanisms of change in virtual reality therapy. 17th Annual CyberPsychology and CyberTherapy Conference (CYBER17), Brussels, Belgia.

-Opriş, D. & David, D. (2011). A meta-analysis of virtual reality exposure therapy interventions in anxiety disorders. International Conference of Cognitive Psychotherapy, Istanbul, Tucia.

– Opriş, D. & David, D. (2010). Interventiile prin realitate virtuala in cazul tulburarilor de anxietate: un studiu meta-analitic. Conferinţa Naţională de Psihologie, Iaşi,România.

-Anton, R., Opriş, D., Dobrean, A., David, D.  & Rizzo., A. (2009). Virtual reality in rehabilitation of attention deficit/hyperactivity disorder. The instrument construction principles. International Rehabilitation 2009 International Conference, Haifa, Israel.

8.         DOMENII DE INTERES ȘTIINŢIFIC

– realitatea virtuală și noile tehnologii în psihologie clinică si psihoterapie