Lector univ. dr. Ovidiu ANDRONESI

Ovidiu Andronesi este medic şi fizician. Are licenţa în fizică de la Universitatea Bucureşti iar cea în medicină de la Universitatea de Medicină şi Farmacie “Carol Davila” din Bucureşti. Are două masterate, unul în ţară (Universitatea Bucureşti) şi unul în străinătate (Leiden University, Olanda). A obţinut doctoratul în biofizică la Max Planck Institute for Biophysical Chemistry (Germania) şi este în program postdoctoral la Harvard University, SUA (Harvard Medical School – Massachussetts General Hospital). Expertiza profesională este legată de neuroştiinţele clinice, cu aplicaţii în neurologie, psihiatrie şi psihologie clinică/psihoterapie. În prezent este afiliat şi cu Harvard University, SUA; pentru detalii vezi aici.

Lucrări Reprezentative (Web of Science – Thomson ISI):

• Andronesi O. C. , Blekas K. D.,  Mintzopoulos D., Astrakas L., Black P. M., and Tzika A. A. (2008). Molecular classification of brain tumor biopsies using solid-state magic angle spinning proton magnetic resonance spectroscopy and robust classifiers, International Journal of Oncology 33, pp 1017-1025.
  • Andronesi, O. C., Mintzopoulos, D., Struppe, J., Black, P. M., and Tzika, A. A. (2008). Solid-state NMR adiabatic TOBSY sequences provide enhanced sensitivity for multidimensional high-resolution magic-angle-spinning H-1 MR spectroscopy. Journal of Magnetic Resonance 193, pp 251-258.
  • Andronesi, O. C., von Bergen, M., Biernat, J., Seidel, K., Griesinger, C., Mandelkow, E., and Baldus, M. (2008). Characterization of Alzheimer’s-like paired helical filaments from the core domain of tau protein using solid-state NMR spectroscopy. Journal of the American Chemical Society 130, 5922-5928.
  •  Seidel, K., Andronesi, O. C., Krebs, J., Griesinger, C., Young, H. S., Becker, S., and Baldus, M. (2008). Structural characterization of Ca2+-ATPase-bound phospholarnban in lipid bilayers by solid-state nuclear magnetic resonance (NMR) Spectroscopy. Biochemistry 47, pp 4369-4376.
  • Tzika, A. A., Astrakas, L., Cao, H. H., Mintzopoulos, D., Andronesi, O. C., Mindrinos, M., Zhang, J. W., Rahme, L. G., Blekas, K. D., Likas, A. C., Galatsanos, N. P., Carroll, R. S., and Black, P. M. (2007). Combination of high-resolution magic angle spinning proton magnetic resonance spectroscopy and microscale genomics to type brain tumor biopsies. International Journal of Molecular Medicine 20, pp 199-208.
  • Etzkorn, M., Martell, S., Andronesi, O. C., Seidel, K., Engelhard, M., and Baldus, M. (2007). Secondary structure, dynamics, and topology of a seven-helix receptor in native membranes, studied by solid-state NMR spectroscopy. Angewandte Chemie-International Edition 46, pp 459-462.
  • Andronesi, O. C., Becker, S., Seidel, K., Heise, H., Young, H. S., and Baldus, M. (2005). Determination of membrane protein structure and dynamics by magic-angle-spinning solid-state NMR spectroscopy. Journal of the American Chemical Society 127, pp 12965-12974.
  •  Heise, H., Hoyer, W., Becker, S., Andronesi, O. C., Riedel, D., and Baldus, M. (2005). Molecular-level secondary structure, polymorphism, and dynamics of full-length alpha-synuclein fibrils studied by solid-state NMR. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 102, pp 15871-15876.