Şcoala clujeană de psihologie clinică şi psihoterapie din UBB se implică în diseminarea cunoaşterii ştiinţifice pentru publicul larg

Şcoala clujeană de psihologie clinică şi psihoterapie din Universitatea Babeş-Bolyai (UBB) – reprezentată de Departamentul de Psihologie Clinică şi Psihoterapie şi de Institutul Internaţional de Studii Avansate de Psihoterapie şi Sănătate Mintală Aplicată – este orientată asupra cercetării avansate fundamentale, translaţionale, aplicative şi de tip dezvoltare-inovare în domeniu. Cunoştinţele dobândite sunt apoi diseminate în comunitatea ştiinţifică prin publicaţii, servicii şi produse inovative şi training-uri, Departamentul (http://www.clinicalpsychologoy.ro) şi Institutul (http://www.psychotherapy.ro) fiind unele dintre cele mai performante din domeniu la nivel naţional şi competitive internaţional.

Pentru diseminarea cunoaşterii psihologice la nivelul publicului larg am acceptat de-a lungul timpului – începând din 2004, odată cu formarea Institutului şi cu accent din 2007, odată cu fondarea Departamentului – să participăm la o serie de emisiuni de tipul „Educaţie pentru Ştiinţă”, prin care să educăm publicul în psihologia validată ştiinţific. Acest demers este absolut necesar acum când spaţiul public este răvăşit de prezentări ale pseudoştiinţei care ne amintesc de practici obscurantiste, care nu fac cinste unei civilizaţii umane avansate. Nu voi menţiona aici toate emisunile în care am participat în ultimii ani cu acest scop; ele pot fi găsite şi accesate pe internet/youtube. Doresc însă să semnalez două demersuri educaţionale recente, sistematice şi programatice, pe care vă îndemn – studenţi, profesionişti şi public larg – să le urmăriţi şi să le comentaţi.

Este datoria unei Şcoli universitare să nu lase spaţiul public la discreţia pseudoştiinţei, iar noi am hotărât să onorăm această datorie. Mulţumesc TVR Cluj pentru invitaţie şi pentru suportul adus diseminării în spaţiul public cunoştinţelor ştiinţifice de psihologie!

I. Emisiunea „Călătorii Interioare

• Realizator/Producător: Mihaiela Ilea
  • Difuzare: TVR 3, sâmbăta de la ora 19.30 (reluare duminica pe TVR Cluj), cu începere din data de 6 aprilie 2013 (această serie are programate un număr de aproximativ 12 emisiuni, din care s-au realizat deja un număr de 8)
  • Daniel David şi Viorel Lupu – Hipnoză şi Hipnoterapie
    • Daniel David este prof. univ. dr., psiholog clinician şi psihoterapeut, directorul Institutului Internaţional de Studii Avansate de Psihoterapie şi Sănătate Mintală Aplicată
    • Viorel Lupu este conf. univ. dr., psihiatru şi psihoterapeut, Şeful Clinicii de Psihiatrie Pediatrică, Cluj-Napoca
  • Daniel David şi Ioana Cristea – Despre Emoţii Funcţionale şi Disfuncţionale
    • Ioana Cristea este lector univ. dr., psiholog clinician şi psihoterapeut, cercetător asociat şi Universităţii din Pisa
  • Daniel David şi Silviu Matu – Robotică şi Tehnologie în Psihoterapie
    • Silviu Matu este psiholog clinician şi psihoterapeut, doctorand în psihologie clinică şi psihoterapie
  • Daniel David şi Simona Ştefan: Psihoterapie prin Realitate Virtuală şi Online
    • Simona Ştefan este lector univ. dr., psiholog clincian şi psihoterapeut
  • Daniel David şi Anca Dobrean – Despre Inteligenţă I
    • Anca Dobrean este conf. univ. dr., psiholog clincian şi psihoterapeut, directorul Departamentului de Psihologie Clinică şi Psihoterapie
  • Daniel David şi Bogdan Voinescu – Despre Tulburările de Somn şi Tratamentul Acestora
    • Bogdan Voinescu este lector univ. dr., psihiatru şi psihoterapeut
  • Daniel David şi Anca Dobrean – Despre Inteligenţă II
  • Daniel David şi Aurora Szentagotai – Psihologia Pozitivă sau Cum să Fim Fericiţi
    • Aurora Szentagotai este conf. univ. dr., psiholog clinician şi psihoterapeut, prodecanul Facultăţii de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei din UBB

II. Emisunea „Ştiinţă şi Cunoaştere

• Realizator/Producător: Cristian Mureşanu
  • Difuzare: TVR Cluj, duminica de la ora 18 (reluare lunea de la ora 11 şi sâmbata de la ora 18), cu începere din data 17 martie 2013.
  • Prof. univ. dr. Daniel David şi Acad. Prof. univ. dr. Octavian Popescu