Platforma de Psihoterapie prin Realitate Virtuala – Premiera Nationala

Catedra de Psihologie Clinica si Psihoterapie a Universitatii Babes-Bolyai a obtinut un grant (director de grant: Prof. univ. dr. Daniel DAVID) de aprox. 1 000 000 USD pentru cercetari in domeniul psihoterapiei prin realitate virtuala. Acest grant va transforma si dezvolta Centrul de Psihoterapie prin Realitate Virtuala (si Laboratorul acestui Centru) al Catedrei la nivelul mai complex al unei „Platforme de Psihoterapie prin Realitate Virtuala”. Aceasta Platforma este cea mai avansata la nivel national si una dintre cele mai avansate la nivel international, impunand Universitatea Babes-Bolyai, prin Catedra de Psihologie Clinica si Psihoterapie, ca un actor influent in acest domeniu la nivel international. Pentru detalii vezi aici.