Publicaţii de Top ale Catedrei la Oxford University Press

Oxford University Press va publica volumul/cartea „Rational and irrational beliefs; Research, theory, and clinical practice (estimare: iulie 2009). Lucrarea este una de referinţa la nivel internaţional privind conceptele de cognitiţii/credinţe raţionale şi iraţionale, cu implicaţii majore pentru teoria şi practica psihologiei in general şi a psihoterapiei/consilierii/psihologiei clinice în particular, indiferent de orientarea teoretică şi/sau terapeutică a cititorului.

Lucrarea este editată de profesorul Daniel David, împreună cu profesorul american Steven Jay Lynn (Binghamton University, SUA) şi cu faimosul psihoterapeut – „bunicul” (the grandfather) terapiilor cognitiv-comportamentale – Albert Ellis (SUA), reunind ca autori pe unii din cei mai influenţi profesori, cercetători şi practicieni din domeniu.

Pentru mai multe detalii vezi prezentarea cărţii în Catalogul Oxford University Press