Conf. univ. dr. Alina RUSU a fost ales (2009) “Profesor Bologna” de către Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR), alături de alţi profesori din ţară şi de la UBB (vezi pentru detalii aici ). Din justificarea studenţilor selectăm: “…Pentru că aţi devenit adeptul unei culturi a calităţii şi aţi reuşit mereu să îmbunătăţiţi experienţele noastre de învăţare…Pentru că aţi reuşit să împingeţi frontiera cunoaşterii umane într-un anumit domeniu nu doar să reproduceţi ceea ce alţii au creat…Pentru că aţi fost un partener autentic şi deschis spre dialog…Pentru că nu puneţi la îndoială faptul că merităm, sau că suntem pregătiţi pentru un sistem mai bun…Pentru că ne ascultaţi, nu doar ne auziţi…”.

Catedra de Psihologie Clinică şi Psihoterapie felicită iniţiativa ANOSR şi va promova valorile unei educaţii şi cercetări care nu sunt focalizate nici pe profesor, nici pe student, ci pe procesul de educaţie-cunoaştere, proces în care studentul este implicat şi valorizat în cursul procesului educativ ca partener activ şi serios în producerea de cunoaştere!