Publicaţii de Top ale Catedrei la Oxford University Press

Oxford University Press va publica volumul/cartea „Rational and irrational beliefs; Research, theory, and clinical practice (estimare: iulie 2009). Lucrarea este una de referinţa la nivel internaţional privind conceptele de cognitiţii/credinţe raţionale şi iraţionale, cu implicaţii majore pentru teoria şi practica psihologiei in general şi a psihoterapiei/consilierii/psihologiei clinice în particular, indiferent de orientarea teoretică şi/sau terapeutică a cititorului.

Lucrarea este editată de profesorul Daniel David, împreună cu profesorul american Steven Jay Lynn (Binghamton University, SUA) şi cu faimosul psihoterapeut – „bunicul” (the grandfather) terapiilor cognitiv-comportamentale – Albert Ellis (SUA), reunind ca autori pe unii din cei mai influenţi profesori, cercetători şi practicieni din domeniu.

Pentru mai multe detalii vezi prezentarea cărţii în Catalogul Oxford University Press

16 − seven =